YouTuber a internetová osobnost Logan Paul se nedávno ve veřejném prostoru ocitl s masivním terčem na zádech. Paul se posledních několik let po fiasku „sebevražedného lesa“ v prosinci 2017 snažil znovu získat důvěru svých fanoušků. Nyní je však zpět na horké půdě, poté co na svých sociálních sítích a v podcastu Impaulsive propagoval blockchainovou hru s názvem CryptoZoo. V čem je problém? Hra stále od svého vydání v roce 2021 nefunguje a Paulovi nejzarytější fanoušci a první investoři přišli o stovky tisíc dolarů v procesu její podpory.
Co je vlastně CryptoZoo? Podle Paula to má být „skutečně zábavná hra, která vám vydělává peníze“. Jedná se o autonomní ekosystém, který umožňuje hráčům nakupovat, prodávat a obchodovat s virtuálními exotickými zvířaty a hybridy. V podstatě se jedná o hru NFT, ve které si hráči kupují zoo mince, oficiální měnu hry, aby si za ni pak koupili NFT vajíčka. Poté, co se z těchto vajíček vylíhnou zvířata, můžou je společně křížit a vytvořit hybridy. Čím vzácnější je hybrid, tím vyšší je denní výnos zoo mincí. Stručně řečeno, hra je vytvořena, aby investorům přinesla pasivní příjem. Bohužel tuto NFT investiční hru ještě nikdy nebylo možné hrát, přestože v ní lidé už utopili nemálo peněz.
Oficiální web tvrdí, že hra v současné době „prochází upgrady“. Paul vysvětluje problémy s vývojem CryptoZoo tak, že vývojář uprchl do Švýcarska se zdrojovým kódem. Tento vývojář však tvrdí, že za svou práci nedostal nikdy zaplaceno, přestože přivedl tým 30 inženýrů a financoval tento NFT projekt 50 000 dolary týdně. Další vývojář toto tvrzení potvrdil a uvedl, že také nedostal vůbec zaplaceno. Tedy nejen že Paulovi fanoušci investicí do CryptoZoo vyprázdnili své peněženky, ale zdá se, že ani lidé pracující na projektu nebyli dostatečně a včas zaplaceni.
Jak to doopravdy bylo a na čí straně je vina, se možná nikdy nedozvíme, ale můžeme se z toho dobře poučit. Než člověk uvěří investičním radám a projektům slavných youtuberů, měl by si prvně udělat kvalitní průzkum a nejlépe se ještě poradit s odborníkem. Není to totiž jen případ Logana Paula, ale i jeho bratra Jakea Paula a jeho krypto rad, který vždy vyhajpoval některou z kryptoměn a poté, co se její cena vyšplhala nahoru, své podíly odprodal. Další streamer a youtuber IShowSpeed zase bezostyšně propagoval projekt Paradox, který funguje podle Ponziho schématu. Rovněž na českém youtube bychom mohli najít spoustu rádců, kteří ani neví, jak investiční trh funguje a neustále mění své názory podle toho, čemu se nejvíc daří, popřípadě se chlubí, že třeba měli za jeden rok větší výnos než S&P 500. Přitom každý zkušený investor ví, že je hloupost hodnotit své portfolio po jediném roce. Buďte tedy na pozoru a vybírejte si kvalitní kontent, ze kterého čerpáte investiční zkušenosti. Pokud jste třeba i Vy narazili na nějakou skvělou investiční příležitost a nejste si stoprocentně jistí, rád to s vámi proberu, aby byly vaše investice v bezpečí.
Petr Vrzal
.