Proč by vaše dítě nemělo spoluvlastnit firmu nebo nemovitost 

Možná vás někdy napadlo zapsat své dítě jako spoluvlastníka nemovitosti nebo mu přidělit podíl ve firmě. Ať už jako výraz důvěry, krok k “zajištění budoucnosti”, nebo kvůli obavám z toho, co by se stalo, kdybyste tu náhle nebyli. Chápu, odkud tahle myšlenka přichází – každý rodič chce svým dětem předat to nejlepší. Jenže někdy tím můžeme víc uškodit než pomoci.  Zapsat nezletilé dítě jako spoluvlastníka zní možná jako chytrý tah. Ale realita je často úplně jiná.  

Právní labyrint místo zjednodušení 

Nezletilé dítě nemá plnou právní způsobilost. To znamená, že za něj musí jednat zákonný zástupce – typicky rodič. A ten musí u mnoha kroků žádat o souhlas soudu. Potřebujete něco opravit, prodat nebo pronajmout? Připravte se na měsíce papírování, nejistoty a někdy i zamítnutí. Co mělo být snadné, se může změnit v právní martyrium.  

Jeden malý spoluvlastník může zablokovat velké věci 

Představte si, že vlastníte chalupu s dalšími členy rodiny a chcete ji prodat. Ale jeden z vlastníků je dítě. A prodej musí schválit soud. Pokud se neshodnete, celý proces se může zaseknout – a to i v případě, že ostatní vlastníci s prodejem souhlasí.  

Daně a zodpovědnost, které dítě nepochopí 

S vlastnictvím přichází i povinnosti – daň z nemovitosti, podíly na příjmech nebo výdajích. Ačkoli dítě na to nemá reálný vliv, stát ho jako vlastníka bere zcela vážně. Rodiče tak často řeší složité daňové situace, kde figuruje někdo, kdo ještě ani nechápe, co je to vlastnické právo.  

Až dítě dospěje, může přijít nepříjemné překvapení 

Dnes máte pocit, že „mu/jí to jednou udělá radost“. Ale až dospěje, může naopak zjistit, že má podíl ve firmě, kterou nechce řídit, nebo vlastní nemovitost s několika lidmi, které ani nezná. A řešit majetek s někým, kdo ho nechtěl, bývá složitější než se to může zdát.  

Co když se něco stane vám? 

Tady se dostáváme k nejzásadnějšímu bodu. Mnoho lidí jedná z obavy, co se stane s majetkem, pokud zemřou. A proto přepisují podíly na děti. Jenže právě v této situaci může být spoluvlastnictví dítěte obrovský problém. Dědické řízení se může natáhnout, soudy budou posuzovat zájmy nezletilého – a výsledkem může být chaos, na který vaše rodina rozhodně nebude připravená.  

Co tedy dělat raději? 

Plánujte dopředu – sepište závěť. Zvažte svěřenský fond. Nastavte podmínky pro předání majetku až po dosažení určitého věku.

Konzultujte s odborníkem – Advokát nebo notář vám pomůže najít cestu, která nebude dětem komplikovat život.

Chraňte své blízké, ne je zatěžujte – Dobrý záměr neomlouvá špatné řešení. Nechte majetek růst, ale předejte ho ve správný čas – a hlavně správným způsobem.  

Závěr 

Chceme pro své děti to nejlepší. Ale skutečná pomoc neznamená přepsat na ně majetek, když ještě nejsou připravené. Znamená to mít plán. A ten by měl vzniknout dřív, než se něco stane. Nezletilí jako spoluvlastníci? Raději ne. Je lepší být zodpovědný dnes, než řešit zbytečné problémy zítra.