Propad na realitním trhu o 50 %

            Loňský rok byl velmi turbulentní, ať už z pohledu vysoké inflace, propadu na kapitálových trzích nebo reakce ČNB, která zvýšila úrokové sazby. To všechno byly také hlavní faktory, které ovlivnily poptávku po nemovitostech. V roce 2022 ceny nemovitostí klesaly v průměru pouze o 4 % a pokles prodejů na realitním trhu se projevil u všech typů nemovitostí.

  • U nových bytů se jednalo dokonce o pokles 57 %.
  • U starších bytů klesly prodeje o 51 %.
  • Poptávka po rodinných domech se snížila o 49 %.

            Jedná se o nejnižší počet prodejů rezidenčních nemovitostí za posledních 10 let.

            Byty v tzv. paneláku nebo v cihlové zástavbě dosáhly v polovině roku 2022 nejvyšších cen v historii a následně klesaly v průměru 4,3 % do konce roku. Meziročně ale stále zdražily, a to o 3,4 %. V Praze poklesly pouze o jedno procento, na rozdíl od krajů jako jsou například Moravskoslezský, Královehradecký nebo třeba Karlovarský, kde došlo až ke dvoucifernému poklesu.

            U bytů v novostavbách se průměrné ceny naopak zvýšily o 11 % i přes nejrůznější nabídky slev a marketingových akcí, které se do cen vůbec nepropsaly. Průměrná cena v regionech se zvýšila na 100 692 Kč za 1 m2.

            Se snížením počtu nákupů nemovitostí souvisí také hypoteční trh. Ten od druhé poloviny minulého roku výrazně zpomalil a je nejnižší za poslední dekádu. Hlavním důvodem je především nárůst úvěrových sazeb. Samotná měsíční splátka milionové hypotéky se totiž zvýšila zhruba o 2 000 Kč, což pro průměrný 3 milionový úvěr dělá o 6 000 Kč navíc a přibližuje se k celkové splátce necelých 20 000 Kč měsíčně v závislosti na délce splatnosti.

            Propast mezi příjmy domácností a cenami nemovitostí se od roku 2020 také neustále zvětšuje. Zatímco s předcovidovým rokem vzrostly nominální mzdy a HDP o necelých 20 %, tak ceny starších rodinných domů a bytů vzrostly o více než 60 %. Tyto data potvrzuje i srovnání Mezinárodního měnového fondu (MMF). Ve sledovaném období od roku 2015 do konce roku 2021 se u nás příjmový nesoulad zvýšil nejvýrazněji z 58 sledovaných zemí.

            Co můžeme čekat v budoucnu? Především rozdílný vývoj ve městech a na venkově. Pokračující stagnace, nebo naopak restituce aktivity na trhu bude mít vliv na vývoj cen v daných lokalitách. Mějte na paměti, že u starších nemovitostí je pro pokles cen větší prostor. Bude to záviset hlavně na dobré vůli prodávajících přistoupit na požadovanou cenu ze strany zájemce. Naopak ceny u nových bytů přímo souvisí s trhem se stavebními materiály a energiemi. Ten aktuálně moc neumožňuje stavět levněji než v předchozích letech.

            Jak se teď rozhodnout? Měli byste si ujasnit, v jaké jste životní situaci a jak nutně potřebujete vyřešit potřebu vlastního bydlení. Na jednu stranu jsou peníze nejdražší za posledních 10 let, ale na stranu druhou máte dobrou vyjednávací pozici pro případnou slevu. Rovněž si můžete vybrat nemovitost z daleko širší nabídky, než tomu bylo v předchozích letech.

Ať tak, či onak, pokud aktuálně řešíte podobný problém, můžeme to probrat spolu na 30minutové online schůzce a najít nejlepší cestu za Vaším vysněným bydlením.

Ing. Tomáš Kovář


 [MB1]Přidala jsem ještě hook