U obyvatelstva České republiky je již od dob minulých zakořeněná vlastnost „chci mít“, „vlastnit“, „chci ať mi to říká pane“. Lidé jsou u nás zkrátka zvyklí žít ve svém, nikoli v nájmu, jako tomu je v jiných zemích. Ať už tak, či onak, u každé možnosti bydlení se najdou jak pozitiva, tak negativa, a je jen na Vás, k čemu se sami dále přikloníte.
U obou způsobů bydlení Vám plyne určitá odpovědnost daný majetek v nejlepším duchu chránit a kolikrát na něj věnujete i nemalou část Vaší výplaty. V nájmu Vám však jedna z odpovědnosti odpadá, a to odpovědnost za samotnou stavbu, ta je vždy v rukou majitele.
V aktuální době je důležité na tuto ochranu apelovat, hlavně vzhledem k vyšším tržním cenám nemovitostí v posledních letech, které zaznamenaly vysoký růst. Proto je vhodné mít neustále aktuální krytí rizik v rámci prevence. S čím se u starších neaktualizovaných majetkových krytí tedy můžete setkat? Jednoznačně je to podpojištění dané nemovitosti či domácnosti, při kterém dochází dále ke krácení plnění.
Jak to v praxi probíhá? Zde je pro představu příklad:
Pan Novák má nemovitost pojištěnou na 2 000 000, dlouhodobý trend tržních cen nemovitostí je růstový, není tedy problém nemovitost zhodnotit a za pár let mít majetek v hodnotě 3 000 000. Bohužel ho ale může potkat nepříjemná událost, a to zásadní škoda na majetku (požár, vytopení, další rizika…). V této chvíli se pojišťovna dívá jako první na pojistnou částku, u které vidí neaktuální limit, je tedy možné, že panu Novákovi zkrátí plnění aktuálního limitu až o 50%! Otázkou zůstává: Pořídí si pan Novák v tuto chvíli stejnou nemovitost a domácnost, která mu dá určitý komfort za tuto částku? Odpověď pravděpodobně znáte. Stejný příklad si můžeme představit při koupi nového vybavení do bytu a limitu v rámci krytí domácnosti.
Moment, moment, nemovitost a domácnost, jaký je rozdíl?
Zde mám rád jednoduchou pomůcku. Obraťte svůj byt, či dům vzhůru nohama a zatřeste. Co Vám vypadlo, je součástí domácnosti (lednička, pračka, obývací stěna, šatní skříně s oblečením, ale také zahradní technika vedle v kůlně…), co zůstalo na svém místě, to se týká nemovitosti (zdi, podlahy, okna, dveře, ale také bazén na zahradě, či výše zmíněná kůlna…)
Hlouběji do obsahu a komplexnosti nastavení krytí tohoto typu majetku a co z plnění očekávat, se pustíme v dalším článku. Do té doby nezapomeňte, že se správným nastavením Vám pomůže nejlépe odborník v oboru. Klidně se na nás obraťte, my kopeme za Váš tým.
Ondřej Růžička, DiS