Inflace je horkým tématem posledního roku, stále o ní slyšíme v televizi, jak výrazně roste, ve většině pořadů se ale nedozvíme, jak v takové době zacházet se svými financemi. Z toho důvodu jsem se rozhodl na toto téma napsat článek.
Inflace pro nás pro investory představuje takovou „neviditelnou daň“. Je totiž nutné brát v potaz nejen nominální výnos, ale také reálný výnos. Představme si, že naše investice má roční výnos 10%, což se jeví jako skvělý výsledek. Inflace v tom stejném roce je 9%, takže náš reálný výnos je 1%, naše nákupní síla je tedy téměř stejná, jako byla v minulém roce. V březnu se meziroční inflace u nás v České republice vyšplhala na 12,7%. Prognózy na tenhle rok predikují, že by se inflace za rok 2022 mohla pohybovat kolem 12%. Jak tedy v této době investovat, aby náš reálný výnos byl pokud možno kladný a náš majetek se stále zvětšoval?
Nejhorší v této době je držet všechny své úspory na běžném/spořícím účtu nebo je mít doma schované pod „polštářem“. 8,5% z 1 000 000 Kč je 85 000 Kč, vy to sice na Vašem běžném účtu neuvidíte, ale o tyto peníze, za které jste si mohli koupit krásnou dovolenou, případně nastartovat další podnikání, jste přišli.
Dále tady máme dluhopisy, kde abyste se dostali na úrok +8%, tak si musíte zakoupit dluhopis některé poměrně neprověřené firmy, kde je ovšem velké riziko, že nedostojí svým závazkům. To by mohlo znamenat, že na tom budete ještě hůř, než kdybyste nechali své peníze ležet na běžném účtu, jelikož v případě krachu společnosti o své peníze můžete zcela přijít.
Dále na finančním trhu najdeme produktivní aktiva (akcie firmy) a neproduktivní aktiva (zlato, kryptoměny). U neproduktivních aktiv čistě sázíme na to, že někdo v budoucnu bude ochoten za to stejné zaplatit více, než my. Já osobně bych volil produktivní aktiva, protože než abych si koupil cihlu zlata, vystavil si ji doma na poličku a doufal, že jednoho dne mi za ní zaplatí někdo více než já, tak raději nakoupím portfolio sestavené z kvalitních společností, u kterých věřím, že přijdou s něčím inovativním, nebo si udrží své silné postavení na trhu a budou nadále růst.
Do jakých firem v době vysoké inflace neinvestovat a naopak investovat? Bohužel většina podniků na vysokou inflaci doplatí, jejich zisky se možná navýší, ale jsou zároveň nuceni dávat víc a víc peněz zpět do svého podnikání, jenom aby zůstali na stejném místě. Takové firmy nazýváme kapitálově náročné. Jako příklad si představme firmu, která půjčuje stavebnické vybavení. Řekněme pro zjednodušení, že tato firma nakoupí buldozér za 10 000 000 Kč, který dále pronajímá. Za pronájem tohoto jednoho buldozéru firma vydělala 12 000 000 Kč, takže krásný zisk 2 000 000 Kč, ale řekněme, že Inflace byla 20%. Firma je poté nucena po dosloužení zmíněného buldozéru nakoupit nový buldozér za všechny peníze co vydělala, takže firma negeneruje žádný profit, jelikož firma musí investovat peníze na nákup nového vybavení, aby nahradila staré vysloužilé vybavení. Těmto firmám byste se proto měli spíše vyhýbat v době vysoké inflace.
Dále firmy, kterým bychom se měli spíše vyhnout, jsou ty, které nemají cenovou sílu. Pro vysvětlení využiji firmu, která naopak cenovou sílu má. První firma, která mě napadne a má cenou sílu je Apple, má hodně loajálních zákazníků, kteří zaplatí jakoukoliv cenu za to, aby měli nový iPhone a nevyberou si jinou levnější variantu u konkurence. Teď si představme firmu, která nemá skoro žádnou cenovou sílu, jediné na čem záleží, je cena. Například firma, která vyrábí čistě bílá trička bez potisku a bez značky. Tato firma nemá žádnou cenovou sílu, jelikož zákazník si vždy koupí nejlevnější bílé triko, které zrovna najde. Tato firma si nemůže dovolit navyšovat ceny, protože zákazníci si radši koupí tričko od jejich konkurenta. Doba vysoké inflace pro tuto firmu bude těžká, jelikož cena materiálu na výrobu trička roste, platy zaměstnanců rostou, cena dopravy k zákazníkovi také roste. Jediné co neroste, je cena trika. Jak vidíte, inflace pro firmy bez cenové síly je velkou zkouškou.
Probrali jsme typy firem, kterým se spíše vyhnout, do jakých typů firem tedy investovat? Má odpověď zní do přesného opaku, takže do firem, které mají velkou cenovou sílu. Většinou to jsou firmy se silnou značkou, jako je například již zmíněný Apple, Coca cola atd.. Poté bych se zaměřil na firmy, které jsou kapitálově nenáročné, pro příklad použijme stejná čísla, jako jsme použili pro buldozér. Představme si, že firma vyvine nový software za 10 000 000 Kč, její výnos je 12 000 000 Kč, zisk tedy opět činí 2 000 000 Kč, to ale není vše. Inflace je znovu 20%, což znamená, že tato firma je schopna navýšit cenu za svůj software vzhledem k inflaci a to firmě vynese v dalším roce výnos 14 400 000 Kč. Dobrá zpráva v tomhle odvětví je ta, že firma už nemusí vynaložit takové náklady na aktualizování a úpravu jejich produktu, samozřejmě pokud firma nezahájí expanzi, nebo vývoj nového produktu. Mezi kapitálově nenáročné firmy bych zařadil firmy jako YouTube, Facebook, Microsoft atd.
Co když jsem pasivní investor, měl bych v době inflace uvažovat o změně fondu? Ke změně fondu bych se určitě neunáhloval, protože ve většině případů přijdete zbytečně o peníze, které jste pravděpodobně zaplatili ve formě vstupního poplatku. Je třeba pamatovat, že akciová investice je dlouhodobá záležitost (10, 15, 20 a více let). Určitě není od věci se podívat, do čeho fond investuje a popřípadě po konzultaci s nějakým odborníkem nebo se svým poradcem peníze umístit jinam. Já osobně bych o přeinvestování uvažoval jenom v případě kdy mé roční zhodnocení aktivně řízeného fondu je např. 4% a ostatní aktivně řízené fondy ze stejného nebo podobného odvětví se ve stejném roce pohybují např. okolo 10-12%. V tomto případě bych o tom začal uvažovat.
V případě, že jste pasivní investor a investujete do akciového fondu. Můžete očekávat průměrný roční výnos kolem 8% až 10%. Takový výnos by nejspíš pokryl inflaci, která nás pravděpodobně čeká v tomhle roce. Pokud jste aktivní investor, Váš výnos, může být vyšší.
Na závěr bych se s Vámi rád podělil o slova jednoho z nejznámějších investorů světa Warrena Buffetta, který řekl, že nejlepší investice v době inflace je investice do sebe. Když se budete nadále zdokonalovat a vzdělávat ve svém oboru, jako například zubař, právník, finanční poradce, fitness trenér a budete patřit mezi špičku ve svém odvětví. Můžete si účtovat za své služby, kolik jen chcete. Za mě je to nejlepší varianta, jak svůj majetek v době inflace navýšit.