Je investice do dluhopisů zlatý důl nebo podvod?

Co byste řekli na investici, která by Vám vynášela každý rok 9,9-12% ročně? Navíc byste tyto peníze investovali do společnosti která buduje saunové světy po celé republice a teď ještě expanduje do Vídně. Navíc by Vám ještě věnovali poukázku na vstupy do jejich saunového světa. No nezní to skvěle? Za mě určitě ano, ale bohužel jsem zatím zmínil pouze výhody této investice, respektive výnos, což je pouze jedna část investičního trojúhelníku pomocí kterého by se měl každý investor rozhodovat.

Touto investicí jsou dluhopisy vydávané společností Saunia s.r.o.. Nejdříve si vysvětlíme, jak funguje dluhopis. V podstatě koupí dluhopisu půjčujete prostředky společnosti Saunia na budování těchto center, ta se zaváže Vám prostředky za 4 roky vrátit a během 4 let Vám bude vyplácet za každý rok kupón(výnos) ve výši 9,9-12% ročně ze zapůjčené částky.

Zatím zní vše dobře, ale co když se nebude jednat o tak skvělé podnikání a lidé nebudou v tak hojném počtu chodit do saunových center vybudovaných uvnitř obchodních domůr? No pokud se společnost dostane do úpadku a nebude stíhat splácet své závazky, tak půjde do insolvenčního řízení, kde bude muset rozprodat svůj majetek(společnost je v obchodních centrech v nájmu, tam toho moc k rozprodání nebude) a alespoň částečně uspokojit své věřitele.

Takže se může stát, že si člověk koupí tento skvělý dluhopis v nominální hodnotě 500 000 Kč, dostane poukázku do saunových center ve výši 8 000 Kč a za dva roky mu budou vyplaceny kupóny ve výši 120 000 Kč, které zdaní 15% daní z výnosu, takže získá 102 000 Kč. Následně již firma nebude stíhat splácet své závazky a bude muset jít do insolvenčního řízení, kde insolvenční správce rozprodá majetek společnosti a investor dostane ze svého dluhu například 50 000 Kč. Suma sumárum investor v tomto hypotetickém příkladu prodělal 340 000 Kč(68%).

Teď se pojďme podívat, jak moc je tento scénář pravděpodobný. Tady začíná teprve ta „legrace“, protože podle posledních dostupných výkazů v polovině roku 2021 společnost zaznamenala přes 300 mil. naakumulovaných ztrát a dluhy ve výši skoro 500 mil..

Saunia se sice na svých stránkách chlubí růstem tržeb a návštěvnosti, ale nic nepíše o zisku, nákladech, zadluženosti, což jsou mnohem důležitější údaje. Zde narážím na fakt, že firma, i přesto že láká investory na koupi dluhopisů nedává ucelený a transparentní náhled do svého hospodaření, což moc nepřidává víře v jiný než výše zmíněný scénář. Dalším faktem, který nehraje společnosti do karet je růst sazeb. Dříve v roce 2018 vydávala dluhopisy s kupónem ve výši 6,25%p.a., ale dnes musí investorům nabízet skoro dvojnásobek.

I přes všechny tyto skutečnosti společnost Saunia otevírá nové saunové světy v luxusních obchodních centrech s „luxusním“ nájmem a samozřejmě nezapomeňme na aktuálně „luxusní“ cenu energií.

Další saunový svět bude otevírat dokonce ve Vídni. Sám jsem zvědavý, jak to celé dopadne a to jestli bude koupě dluhopisů zlatý důl nebo zlatý podovd ukáže čas, já bych si spíše vsadil na to druhé, protože jsem již několik takových případů s podobným scénářem jako je ten výše zmíněný viděl, ať už se jednalo například o ZOOT nebo Arca capital.

Z mého pohledu je pro běžného investora mnohem lepší investovat do korporátních dluhopisů případně formou fondu, kde se riziko rozloží mezi více firem. Nejdůležitější je však, aby to vůbec zapadalo do kompletního investičního plánu, protože ten musíme brát jako celek a ne náhodně vybírat investice se zajímavým výnosem, což Saunia určitě zajímavý výnos nenabízí, protože vzhledem k riziku je výnos prach sprostě nízký.

Bc. Filip Halamíček, EFA