Co je první věc, kterou musí člověk udělat předtím než začne investovat?

Zdá se mi, že v poslední době se investování hodně zpopularizovalo. Ať už díky Radovana Vávry a jeho „S and Pí five hundred“ nebo Erika Meldika a jeho investičním tipům.

Nebudu hodnotit kvalitu jejich obsahu, ale všem těm lidem patří dík, že upoutali pozornost běžných lidí na investice, které jim můžou v životě pomoct si jej více užít. Vnímám ale velký problém v tom, že se neustále rozebírají investice jako takové, ale zapomíná se na řízení volných prostředků jako celku.

Existuje mnoho obsahu na internetu typu: kde investovat, jaké akcie nakupovat, jestli bitcoin nebo zlato a podobně. Ale málo obsahu se zaměřuje například na důležitost rezervy, protože ta je za mne základem pro dobrého investora.

Vezměme si modelový příklad klienta, kterému budeme říkat Karel. Představme si, že si našel svou první práci a díky tomu, že nemá rodinu a bydlí ještě u rodičů, tak měsíčně ušetří 10 000 Kč.

Karel se podíval na různá videa a poslechl podcasty a rozhodl se investovat všech 10 000 Kč do akcií, protože lidé ve videích a podcastech říkali, že se jedná o dlouhodobě nejvýnosnější investici. S tím jednoznačně souhlasím, ale problém nastává v moment, kdy se před Karla postaví nějaký větší výdaj typu nové auto, základ pro hypoteční úvěr nebo rekonstrukce. Karel totiž v ten moment bude potřebovat vybrat minimálně část ze svých investic a může se jednat o nevhodný moment, kdy investice bude v propadu například o 30%, což muže být nejhorší moment pro výběr. Bohužel častokrát nemůže s koupí/opravou vozidla čekat a musí jednat ihned.

Mnohem lepší by pro Karla bylo, kdyby začal postupně a nejdříve si vytvořil rezervu, která by měla být minimálně ve výši třech měsíčních příjmů. Navázal na ní střednědobou rezervu, kde už by investoval ale do různých tříd aktiv zároveň pro snížení rizika kolísání investice. A akcie si nechal až do třetí části celoživotních úspor. Při tomto přístupu by totiž Karel měl v případě neočekávaného výdaje kde šáhnout a nemusel podstupovat tak velkou ztrátu při výběru své investice. Rezerva je právě skvělá i při jednorázovém dokupování svých investic při propadu na trhu, kdy může investor dokoupit ve „slevách“.

Než bezmyšlenkovitě jednat, nechte si raději poradit.

Bc. Filip Halamíček, EFA