Jaké jsou aktuální možnosti krátkodobého zhodnocení finančních prostředků?

Většina lidí už si naštěstí uvědomuje, jak je důležité své prostředky spravovat, dlouhodobě je zhodnocovat a chránit vůči inflaci. Především na důchod je tato myšlenka velmi důležitá, hlavně vzhledem k nejistotě vůči státnímu důchodu, u kterého je víceméně jasné, že pro mladé generace nebude nijak valný.

Jak ovšem naložit s prostředky v kratším horizontu, kde je potřeba zachovat nižší rizikovost a vysokou likviditu, abyste se k penězům dostali ideálně během pár dní, aniž by vaše prostředky kolísaly? Na trhu existuje hned několik řešení, uvedeme vám pár příkladů, kde můžete mít své finance uloženy a do pár měsíců či let je využít k Vašim potřebám, pokud například čekáte na vhodný okamžik k nákupu nemovitosti.

 • Spořicí účet – základ, který by měl mít vedle běžného účtu každý člověk.
  • Je důležité se dívat, do jakého pásma se peníze úročí daným %. Pásma mohou být různá, dnes takové účty najdete se sazbou okolo 5–6 % ročně. Tato sazba se může měnit v závislosti na sazbě ČNB, tudíž se v průběhu roku může navyšovat i snižovat.Likvidita je velmi vysoká, k penězům se dostanete během několika sekund, maximálně do druhého dne, záleží na tom, u koho účet máte a jak mezi sebou banky komunikují.
  • Úroky jsou daněny automaticky sazbou 15 %, člověk je tedy nemusí řešit zvlášť v daňovém přiznání.
 • Termínovaný vklad – jak název napovídá, peníze jsou uloženy na předem stanovenou dobu, po kterou peníze nemůžete vybrat, případně můžete, ale s poplatkem za předčasný výběr.
  • I zde funguje pásmové úročení a zároveň různé délky fixací vkladů. Na trhu u ověřených společností se sazba pohybuje kolem 6 %.Likvidita může být měsíc, několik měsíců nebo i několik let. Jde o to, že si u vkladu udržíte po sjednanou dobu stejnou úrokovou sazbu, která se naopak může na trhu snižovat.
  • I zde jsou daně z úroků automaticky odečítány.
 • Repo fond – jedná se o fond založený na zhodnocení vůči repo sazbě ČNB, která aktuálně činí 7 %. Zhodnocení na trhu se pohybuje až kolem 6,5 % ročně, úrok kolísá vzhledem k rozhodnutí ČNB. Fond je velmi oblíbený pro jednorázové vklady, zároveň nic nebrání vkladům pravidelným.
  • Díky nízkému riziku lze vkládat I větší objem prostředků jednorázově, máte zajištěnou vysokou likviditu, prostředky jsou dosažitelné do 14 dnů, obvykle však mnohem dříve.
  • Zde je potřeba dát pozor na tzv. daňový test, který znamená nutnost danění 15 % zisků při výběru dřívějším než 3 roky.

Optimální je samozřejmě kombinace těchto účtů, dále velmi záleží na potřebách každého člověka, co od každého účtu očekává a jaký cíl by pro něj měl plnit. I s tímto rozhodnutím Vás dokážeme nasměrovat. Domluvte si s námi zdarma nezávaznou 30minutovou online schůzku, rádi Vám pomůžeme.

Ondřej Růžička, DiS